מחקרים פעילים

יחידת המחקר של מטיב עוסקת בהבנת המורכבות של טראומה, חוסן וצמיחה כתוצאה מאירועים טראומתיים. מזה שנים מטיב מקדיש מאמצים רבים לקידום מחקר יישומי ורלוונטי בנושא טראומה המתאים למציאות הישראלית ולעולם כולו. אנו מאמינים שעבודתנו כחוקרים צריכה להיות מושרשת בבסיס תיאורטי חזק ולקדם פתרונות יישומיים, ולפיכך יחידת המחקר שלנו פועלת תוך קשר הדוק עם יתר היחידות במרכז.

תחומי המחקר שלנו

פגיעה מוסרית

"פגיעה מוסרית" מתארת את המצוקה הנחווית לאחר שהקוד האתי או המוסרי של האדם נפגע במהלך אירוע. מצוקה זו נפוצה באוכלוסיות שעוסקות במקצועות בהם מוטל עליהם לקבל החלטות מוסריות של חיים ומוות, כמו בשדה הקרב או בעבודה בבית חולים. מחקר זה נעשה בשיתוף עם צוותי חוקרים מהמחלקות לפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, ובו אנו מבצעים ניתוח מעמיק של חווית הפגיעה המוסרית לאחר שירות צבאי. אנו מקווים בהמשך להרחיב את המחקר כך גם לצוותי רפואה במחלקות קורונה.

נוירופידבק ו-Somatic Experiencing (SE)

אנו במטיב מאמינים שטראומה היא חוויה המשפיעה על הנפש והגוף כאחד וכי חשוב להתייחס בטיפול גם לביטויים הפיזיולוגיים של הטראומה. יחד עם צוותים מארצות הברית וישראל אנו חוקרים שיטות חדשות לטיפול בטראומה, הכוללות אלמנטים של עיבוד תהליכים גופניים.
טיפולים שונים ל-PTSD הדגימו עד היום הצלחה מוגבלת, כאשר טיפולים פסיכולוגיים מובילים להפרעה הדגימו הצלחה בטיפול ביוצאי – צבא רק בכשליש מהמטופלים. אנו במטיב נמצאים בחזית פיתוח הטיפול, ולאורך העשור האחרון הקדשנו משאבים רבים על מנת לחקור כיצד ניתן לשלב את ההתייחסות לגוף בטיפול בטראומה, מתוך הבנה שזהו הרכיב החסר בהרבה מהטיפולים המובילים. אנו עומדים להתחיל פרויקט מחקר גדול שמטרתו לנתח ולהשוות שתי שיטות טיפול המשלבות התייחסות לגוף ( SE ו-EMDR) על מנת לענות על השאלה : האם ההתייחסות לגוף חשובה בעת הטיפול בטראומה, ומדוע?

בנוסף, כל העבודה הטיפולית שלנו נמצאת תחת בקרה מתמדת, ונבחנת בעזרת כלים אבחוניים רבים על מנת לבדוק ולעקוב אחר הקשיים וההצלחות של המטופלים שלנו.

ניתן לקרוא עוד על תחומי המחקר של המרכז, כאן 

לשיתופי פעולה מחקריים, אנא צרו קשר בלינק זה עם ד"ר אנא הרווד גרוס, מנהלת המחקר שלנו.

למידע נוסף ושאלות