מחקרים פעילים

יחידת המחקר של מטיב עוסקת בהבנת המורכבות של טראומה, חוסן וצמיחה כתוצאה מאירועים טראומתיים. מזה שנים מטיב מקדיש מאמצים רבים לקידום מחקר יישומי ורלוונטי בנושא טראומה המתאים למציאות הישראלית ולעולם כולו. אנו מאמינים שעבודתנו כחוקרים צריכה להיות מושרשת בבסיס תיאורטי חזק ולקדם פתרונות יישומיים, ולפיכך יחידת המחקר שלנו פועלת תוך קשר הדוק עם יתר היחידות במרכז.

תחומי המחקר שלנו

פגיעה מוסרית

"פגיעה מוסרית" מתארת את המצוקה הנחווית לאחר שהקוד האתי או המוסרי של האדם נפגע במהלך אירוע. מצוקה זו נפוצה באוכלוסיות שעוסקות במקצועות בהם מוטל עליהם לקבל החלטות מוסריות של חיים ומוות, כמו בשדה הקרב או בעבודה בבית חולים. מחקר זה נעשה בשיתוף עם צוותי חוקרים מהמחלקות לפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, ובו אנו מבצעים ניתוח מעמיק של חווית הפגיעה המוסרית לאחר שירות צבאי. אנו מקווים בהמשך להרחיב את המחקר כך גם לצוותי רפואה במחלקות קורונה.

התמודדות עם פוסט טראומה מהשירות הצבאי

כחלק מתפיסתנו במטיב, אנו רואים חשיבות רבה לטיפול גם בהיבטים הפיזיולוגים של הטראומה כחלק מהליך הטיפול. לאור תפיסה זו ולאור ראיות מקדימות על יעילותם של טיפול SE  (החוויה הסומטית), וטיפול PE  (חשיפה ממושכת) בטיפול בטראומה, קם פרויקט המחקר הנוכחי. 

מטרת המחקר הנה לחקור את ההבדלים בין שיטות הטיפול השונות בקרב חיילים משוחררים המתמודדים עם  PTSD. באמצעות המחקר ננסה להבין את חשיבות הדגשים השונים של שיטות הטיפול, ואת יעילותן של השיטות לסייע לנפגעי טראומה לעבד את החוויות שעברו, לחזק את מנגנוני התמודדות ולשוב לתפקוד ולחיים מלאים. 

עד כה גויסו למעלה מחצי מן המשתתפים במחקר. 

מחקר מתמודדים עם PTSD ששירתו בחרבות ברזל

יש לנו מחקר מעניין מאד שיוצא לדרך ונשמח לחיבורים שלכם.

יש במלחמה הנוכחית הרבה מתמודדים עם PTSD צבאי שגויסו, התגייסו והתנדבו ללחימה.

לחזור לעין הסערה, לקרב, ללחימה לאחר פציעה נפשית – אין כמעט תקדימים לזה בספרות המחקרית וברור שיש כאן משהו מיוחד ששווה התייחסות והקשבה.

במסגרת המחקר נקיים ראיון פתוח עם לוחמים שהשתתפו במלחמה האחרונה וננסה להבין את הסיפור, את המורכבות ואת ההתמודדות.

אז אם יש לכם מכר.ה או מטופל.ת שכדאי לנו לשמוע אותם, נשמח לשמוע מכם.

שיר ואנה

 

בנוסף, כל העבודה הטיפולית שלנו נמצאת תחת בקרה מתמדת, ונבחנת בעזרת כלים אבחוניים רבים על מנת לבדוק ולעקוב אחר הקשיים וההצלחות של המטופלים שלנו.

לשיתופי פעולה מחקריים, אנא צרו קשר בלינק זה עם ד"ר אנה הרווד גרוס, מנהלת המחקר שלנו.

ליצירת קשר בנוגע להשתתפות באחד מהמחקרים – shir@metiv.org

למידע נוסף ושאלות

מטפלות.ים?

המשיכו להתעדכן!

כדי לקבל מאיתנו מידע על קורסים, הדרכות מקצועיות, ימי עיון וכד'- השאירו את כתובת המייל וניידע אתכם.

דילוג לתוכן